Seriál: Korea a její prezidenti - Pak Kunhje

02/10/2021
Pak Kunhje, v úřadu od 25. února 2013 do 10. března 2017
Pak Kunhje, v úřadu od 25. února 2013 do 10. března 2017

Pak Kunhje

Psal se 16. duben 2014. Z Inčchonu vyplul na ostrov Čedžu trajekt Sewol. Jeho pasažéry byli převážně žáci druhého stupně, kteří jeli na školní výlet. V 8.48 loď ostře zabočila, náklad, který vezla, se sesunul k jedné straně, ozvala se rána a trajekt se začal potápět. Dětem posádka nařídila, aby zůstaly na svých místech. Poslechly. Domů se jich vrátila jen hrstka, celkem zemřelo 250 žáků. Počet obětí katastrofy přesáhl tři sta. Zásah námořní hlídky proběhl příliš pomalu, neefektivně a ve zmatku.

Byla středa, pracovní den. Od prezidentčiny inaugurace, která proběhla 25. února a zúčastnilo se jí na 70 tisíc lidí, uběhlo téměř čtrnáct měsíců. Pak Kunhje se těšila podpoře více než 70 % voličů. Toho rána ale nebyla k zastižení. Vysvětlovalo se to různě, objevily se fámy, podle kterých byla na plastické operaci, jiné tvrdily, že trpí nespavostí. Sama Pak odmítla věci uvést na pravou míru. Za událost nepřijala odpovědnost a omluvila se pouze nepřímo. Možná to bylo proto, že, jak odhalilo pozdější vyšetřování, Korejská zpravodajská služba ve své zprávě nehodu bagatelizovala a zdůraznila především potřebu zabránit následným demonstracím, údajně organizovaným opozicí. Namísto politování jmenovala prezidentčina kancelář tajnou komisi pro stíhání kritiků hlavy státu.

Do té doby bral národ Pak Kunhje jako dceru Pak Čonghuiho, autora zázraku na řece Han, jako ženu, která se vdala za Koreu, či jako první prezidentku na Dálném východě, volající po vytvoření společnosti naděje a štěstí. Události kolem trajektu Sewol definitivně smazaly jakékoliv pozitivní konotace tohoto obrazu.

Vládou prezidentky poté otřásaly pouze skandály. 9. prosince 2016 ji Národní shromáždění jednomyslně odvolalo z funkce. Rozhodnutí potvrdil 10. března 2017 Nejvyšší soud, který ji po rozsáhlém vyšetřování poslal letos v lednu s definitivní platností za mříže. Za korupci, zneužití moci a korupci dostala dvacet let.

Z hlediska česko-korejských vztahů lze její vládu hodnotit pozitivně. Dne 26. 2. 2015 podepsali v Soulu premiér Bohuslav Sobotka a prezidentka Pak Smlouvu o strategickém partnerství mezi Českou a Korejskou republikou. Vládní představitele tehdy do Koreje doprovázela početná delegace českých podnikatelů. Návštěvu Korea oplatila koncem téhož roku. 3. prosince podepsali titíž signatáři v Praze dvouletý akční plán spolupráce v oblasti průmyslu, kultury, politiky a bezpečnosti.

Zajímavosti:

*Prezidentka nikdy nemluvila "spatra", své projevy vždy četla a na tiskových konferencích odpovídala pouze na předpřipravené otázky.

* V roce 2015 uzavřela dohodu s Japonskem o řešení otázky tzv. žen útěchy (comfort women). Bylo dohodnuto, že Korejky, které Japonci odvlekli do frontových nevěstinců, budou odškodněny částkou téměř devíti milionů dolarů, čímž měl být "problém" definitivně vyřešen. Prezidentčin nástupce Mun Čein však zjistil, že dohoda obsahuje vážná pochybení a jednostranně od ní odstoupil.

*V roce 2017 Státní zpravodajská služba přiznala, že ve volebním roce 2012 působila v Pak Kunhjein prospěch. Vedla s pomocí odborníků na psychologickou válku internetovou kampaň, která přispěla k tomu, že Pak porazila svého tehdejšího rivala, nynějšího prezidenta Mun Čeina. Zpravodajskou službu vyšetřoval nynější opoziční kandidát na prezidenta, bývalý nejvyšší státní zástupce Jun Sogjol.

*Cherchez la femme

Prezidentka měla blízkou přítelkyni. Jmenuje se Čche Sonsil a říká se jí korejský Rasputin. Údajná šamanka byla v únoru 2018 potrestána odnětím svobody na dvacet let za to, že využívala svých styků s prezidentkou a mimo jiné nutila jihokorejské firmy, aby darovaly jejím nadacím obří částky.

Zdroj: Wikipedia, DeníkN, irozhlas, Washington post, Korea Times, Jonhap